Koło naukowe Reset - Uniwersytet Bielsko-Bialski

Metody nauczania kreatywności

Tekst z 2022 roku (Projekt Arting 2022 „miasto?”)

Uczelnia wyższa, choć najczęściej kojarzy się z edukacją i życiem studenckim, jest także zawsze ośrodkiem naukowym. Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej nie tylko wspiera badania wykorzystywane w przemyśle, ochronie środowiska czy opiece zdrowotnej, ale kreuje w regionie środowiska innowacyjne i umożliwia tworzenie sieci kooperacji. Jednym z przykładów jest CityLaBB Pracownia Badań i Innowacji Społecznych – platforma wspierająca wymianę wiedzy oraz know-how. Jej inicjatorką jest bielska socjolożka i badaczka procesów miejskich dr Joanna Wróblewska-Jachna.

ATH od lat angażuje się również w popularyzację nauki. W tym roku już po raz 22. zorganizowany został Festiwal Nauki i Sztuki. Słoneczna, piknikowo-naukowa niedziela w Parku Słowackiego zgromadziła tłumy mieszkańców naszego miasta, którzy mogli poeksperymentować wspólnie z bielskimi naukowcami czy porozmawiać osobiście z zaproszonymi gośćmi ze świata nauki i sztuki. Drugiego dnia Festiwal przeniósł się na teren kampusu ATH, a sale wykładowe i uczelniane laboratoria przejęły przede wszystkim dzieci (zgłosiło się ich ponad tysiąc!). Pod opieką pracowników i studentów zwiedzały uczelnię, pokonując przygotowane wcześniej ścieżki edukacyjne. Odbyło się również tradycyjne już festiwalowe Beskidzkie Dyktando o Pióro Prezydenta Bielska-Białej, z udziałem prof. Jerzego Bralczyka.

Od wiosny br. w Gemini Park Bielsko-Biała działa „Science Point ATH”. W tym minicentrum nauki mieści się nie tylko stała wystawa „Fale wokół nas”, ale organizowane są warsztaty i pokazy popularnonaukowe, przygotowane przez pracowników i studentów ATH, m. in. warsztaty z programowania robotów, pokazy eksperymentów chemicznych i fizycznych, zajęcia językowe, warsztaty matematyczne, teatralne i plastyczne czy też zajęcia z wykorzystaniem druku 3D.

Wydział Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska ATH realizuje projekt „Akademia Młodego Inżyniera” (AMI-go), skierowany do młodzieży szczególnie zainteresowanej rozwojem w zakresie nauk chemicznych, fizycznych i przyrodniczych. Z kolei Wydział Nauk o Zdrowiu podczas różnych imprez plenerowych szkoli mieszkańców naszego miasta z zakresu pierwszej pomocy – prawidłowego wykonywania resuscytacji czy posługiwania się AED (czyli ogólnodostępnym automatycznym defibrylatorem zewnętrznym).